نوزاد

تشک آنتی رفلاکس باید چند درجه باشد؟

در ابتدا باید بدانیم رفلاکس چیست؟ رفلاکس به بازگشت محتویات معده به مری گفته می‌شود که در شیرخواران بسیار شایع است؛ که اهمیت ندادن به آن می‌تواند هم نوزاد را بی‌تاب و اذیت کند و باعث بی‌خوابی و گریه‌های به ظاهر بی‌دلیل شود و هم مادر را کلافه و خسته کند. بالا آمدن مایع معده می‌تواند ایجاد خفگی کند و بی‌اهمیت بودن به رفلاکس در موردهای شدیدتر می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی معده و مری در بزرگسالی شود.
رفلاکس در اکثر نوزادان وجود دارد اما علت و شدت آن متفاوت است. معمولا تا زمانی که شیرخوار رشد خوبی دارد؛ خوب شیر می‌خورد و وزنش در حال افزایش است جای نگرانی نیست ولی در سه تا پنج درصد نوزادان که شیرخوار وزن نمی‌گیرد؛ رفلاکس نشاندهنده‌ی بیماریهای دستگاه گوارش است(مثل حساسیت‌های غذایی و …) در این موارد باید به پزشک مراجعه کرد که معمولا درمان‌های دارویی انجام می‌شود و تشک آنتی رفلاکس با شیب زیاد توصیه می‌شود که کودک باید با بند‌هایی به تشک بسته شود تا سر نخورد و در آن شیب باقی بماند.
اما نوزادانی که رفلاکس طبیعی دارند، (که اکثر نوزادان را شامل می‌شود) برای کم کردن عوارض رفلاکس، که باعث بهتر خوابیدن و رشد بهتر نوزاد می‌شود، این کارها را باید انجام داد:
✔موقع شیر دادن به نوزاد، سر شیرخوار بالاتر از بدنش در زاویه‌ی سی‌درجه قرار بگیرد.{این حالت شیر‌دادن در بالش شیردهی دیروحه اتفاق می‌افتد}
.
✔بعد از شیر‌دادن بیست دقیقه نوزاد را در حالت عمود قرار دهید.
.
✔موقع خواب، نوزاد را بر روی تشک آنتی رفلاکس ۱۲ درجه دیروحه قرار دهید؛ که سر نوزاد را بالاتر از بدنش قرار بدهد و سوراخ‌های ضد‌خفگی‌ هم در قسمت سر نوزاد دارد.

بالش شیردهی دی روحه نوزاد را در زاویه ی سی درجه قرار می دهد
تشک آنتی رفلاکس دی روحه کودک را در زاویه ی 12 درجه قرار می دهد که برای رفلاکس فیزیولوژیک مناسب و کافی است

2 دیدگاه در “تشک آنتی رفلاکس باید چند درجه باشد؟

  1. با سلام … من اولین بار توسط مقاله شما با تشک ضد رفلاکس معده کودک آشنا شدم و خریدم … الان مشکل رفلاکس کودکم حل شده … خواستم تشکر کنم.

    1. admin گفت:

      باعث خوشحالیه. امیدوارم نی نی همیشه سلامت باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *